Pētera Zariņa atmiņas

Ak178-Peteris-Zarins-02-0029
AtšifrējaJustīne Jaudzema
Pabeigts
Akceptēts
Labots2021-02-23 13:13:14
AtšifrējumsTā kādu nakti, pulksten divos, mūs visus izrāva no gultām, lai nākot uz darbnīcu, jo galdnieki mūsu cehā esot noķēruši 2 zagļus. Abi zellīši bija novērojuši, ka Vilmanis saņem krietnu pienesumu un domājuši ar to pamieloties. Nezinādami, kurā skapītī tas atrodas, sākuši visus atlauzt no viena gala un uzdūrušies uz manu lādi. Nenākot lādei vaļā, izlūzis gala dēlis un no viņas, ar briesmīgu troksni, uz kula ārā gāzušās atslēgas un visādi dzelži. Nakts maiņas galdnieki, sadzirdējuši troksni, nākuši skatīt, kas tur notiek un abus zeļļus noķēruši, lai gan viņi ar lielu švunku likušies ārā pa mūsu ceha atlauztām durvīm. Zeļļus pa nakti iebāza karcerī, bet pēc tam aizsūtīja uz Centrālcietumu. Vispār, pēdējā laikā, administrācija diezgan stingri uzstājās pret šādiem gadījumiem. Tamdēļ arī krievu lēģerī bija palicis ļoti maz. Tie paši vienmēr strādāja tādās daļās kā plānošana, normēšana, projektēšana, bet labuma no viņiem nebija nekāda, drīzāk sliktums un nekārtības.
Atceros tādu gadījumu, liekas 1945. gadā, kad beidzās karš, Staļinu paaugstināja par ,,ģenerālisimumu”. Mūs, visus, no darbnīcām izdzina pagalmā, kur uz trepēm bija pakāpies kāds arī apcietinātais, bet skaitījās kā propogandas vadītājs. Viņš turēja varenu runu, kamēr nonāca līdz vārdiem, ka mūsu tēvs un skolotājs par nopelniem ir iecelts par ,,ģenerāl-mis-mus-mis-mus, līdz kāds no pūļa iesaucās – izmisums. Visā pūlī atskanēja vareni smiekli un ,,izmisums” arī vairāk nekā nevarēja pateikt. Apsardze viņu norāva no trepēm un aizveda. Mēs vēl ilgi smējāmies par mis-mus.
Tā pienāca 1948. gada rudens. Mūsu iestādei no Bērzes lēģera, kapteiņa Grundmaņa dzirnavām bija atvesta Lanca tvaika katla svelmju cauruļu sistēma, kura, nemākulīgi rīkojoties, bija sabojāta.
Atšifrēt tekstu
Atslēgvārdi
AtšifrētIzvēlies cituBiežāk uzdotie jautājumi

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.