Jāņa Reča folkloras vākums

Fails
0372-Janis-Recs-0115
AtšifrējaErikaG
Pabeigts
Pārbaudīts
Izveidots2023-03-28 23:52:22
Labots2023-03-29 00:22:25
Atšifrējums

424

Par sīna pļōvēju.
Vīnā krīvu dzeraunī dzeivōja bogōts pops un jam beja skaista sīva un trejs meitas ari cīš skaistas. Jis vys kotru sīna pļōvi jēmia puišus un šugod beja pajēmis div vacus un vīns beja skaists jauneklis. Vot kaidu reitu atnaz popa sīva brūkasts. Jū īsavērīs jauneklis brosneja pļaut un nūgōja kur smolki kryumeni. Popa sīva sōka bažeitīs par vādaru, ka sop. Jauneklis soka: "Atnez nu būdes semičku, tad es izlečeišu."Popa sīva tyuliņ atnezia. Jis jaj lyka gultīs un tys jaj uz vādara pīber semčku un gribādams īsvīž vīnu "tymā vītā". "Vajag izvilkt nu "tīnes"a to var saslimt." un tys izvalk sovu "puiku" un sōc zīpēt, ka putas vīn kreit. Ūtrā dīnā atnezia brūkasts vacōkō meita un sōka ari bažeitīs par vādaru. Jis līk jaj pīlasīt ūgu, tad izlčeis. Tys tai pat dora kai ar mōti, pībēria ūgu uz plykō vādara un soka: "Tagad jōsalosa ūgas nu vādara." Vot jis izvalk nu biksem sovu "puiku" un sōc badīt ūgas un īgryuž voi dasadur pi "tōs vītas". "Ai, kū tu tī dori?!" Tys mudri izvalk ōrā un vēl gryustalej ūgas pa vādaru. Jis i vēl īgryudia dziļōk, a tej aiz lobuma, tik peikst vīn pļovējs redz, ka dzelys īt, gryud "puiku"leidz cakulam vydā. A tej nu lobuma gondreiž kyust, da nu zamaškas vēļ spīž. Azaidu atnaz vyduskō meita un tū tai pat labi izzīpej un tej aizīt vasala. Trešā dīnā atīt jaunōkō mōsa, tej tai pat vaid ar vādara sōpi. Jis i tai vādaru izlečej. Popa sīva un jō meitas pļōvēju paļūbeja un sōka prasīt popa lai jū sadar uz vysa god. Puiss sōka dzeivōt un slymōs meitas lečeit. Vīnu reizi jis ar jom sasasirdeja un nabeja ar kū nakti gulēt. Tad jōs "puikai" leidzīgu iztaisa nu gaļas un kai tik gribēšonu sovu apmīrynoj, jū aizbōz uz klāva aiz spōres. Vīnu reizi jis i nūsaver vysu un kur "jū" nūlyka. Dabovs tō rūkā īmetia kōpustūs gaļas vītā. Meitas vacoj, kō jis šudiņ naād, bet "tū" atroduši vysas nūsorka un prasija lai nasoka tik mōtei ar tāvu. Un nu tōs reizes jis otkon ar jom "sadarīt".
J. Rečs. Najautu s. Sylajoņu pog.

425

Par myrunim.
Natōli nu Feimaņu muižas un nu kopu, vinsātā dzeivoj poļaks Mačulskis. Un jam pasakōria vacō mōte un par jōs apcīmōšonu pēc nōves jis stōsta i tai: "Pēc jōs noves par dīnas trējs sōka jej da sātai staigōt. Pastaigoj, pastaigoj, tū šū pacyloj un otkon aizīt uz kopsātu. Kaidu vokoru aizbraucia žids un ari jej tū vokoru atgōja. Sokom vysi bailī klīgt, bet žids breinojōs un vaicoj kas ar mums nūteik. Mes rodom uz jōs pusi, ka tī staigoj posakōrušō vece.
Atšifrēt tekstu
Atslēgvārdi
AtšifrētIzvēlies cituBiežāk uzdotie jautājumi

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lapas lietojamību un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lulfmi.lv digitālajos resursos. Uzzināt vairāk.

Tēzaurs